Historie závodu

Šrubařův memoriál patří k nejznámějším tradičním běžeckým závodům na Pustevnách. Konají se každoročně od roku 1949 na památku Jana Šrubaře - lyžaře, který se stal obětí boje proti fašistům.

Jan Šrubař (17.12.1885 - 07.02.1943) pocházel z Frenštátu pod Radhoštěm. Byl sokolským župním náčelníkem a jedním z průkopníků lyžování na Valašsku. Úspěšně závodil na závodech u nás i v zahraničí. V době protektorátu se zapojil do činnosti Obrany národa. V únoru 1940 měl být zatčen, ale z důvodu zranění se jeho zatčení posunulo až na listopad téhož roku, kdy byl uvězněn v Moravské Ostravě. Zde byl nejdříve tři měsíce držen v samovazbě. Po celou dobu pobytu ve vězení byl mučen a těžce fyzicky týrán. Do vězeňské zdi vyryl: " Trpěl Šrubař ". Dne 14. listopadu 1942 byl souzen ve Vratislavi a odsouzen k trestu smrti. Zemřel však den před popravou na následky otravy krve z hnisajících ran. Byl považován za jednoho z nejodvážnějších a nejnebezpečnějších odpůrců nacismu.

Prvních 10 let se jednalo o závody štafet, následně převážně o závody jednotlivců. V posledních letech je závod rozdělen do dvou dnů - na sobotu a neděli. V minulosti se vždy jednalo o závody klasickou technikou. Teprve od roku 2010 je sobota vyhražena klasické technice a neděle volné technice.